Megemlékezés Jánosi Gusztávról

Ki is volt Jánosi Gusztáv?                   

1841. szeptember 15-én született veszprémi kanonok, püspök, író, költő, műfordító volt, aki Balatonkenesén végezte az elemi iskolát, élete nagy részét itt Balatonkenesén töltötte a Jánosi Villában, a Bagolyvárban. A Bagolyvár épület egy kis skót várra emlékeztet. Oda vonult el verseket írni, angol költők műveit fordítani. Itt látta vendégül barátait, neves írókat, festőket, költőket. Nagyon szeretett vitorlázni. A hajókikötő egyik ékessége Dodo nevű yachtja volt. 1911. augusztus 15.-én hunyt el. A balatonkenesei temetőben nyugszik. Balatonkenesén, a Pilinszky János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában 2011-ben avatták fel szobrát, Wenczel György szobrászművész alkotását.

„Hol a legszebb, leggyönyörűbb

Szakát töltem az életnek,

Emlékei felém most is

Mosolyogva integetnek.

Kisded falu, hova mindenütt

S mindig vágyott lelkem is,

A múlt kedves emlékibe,

Óh, ringass el engem!” (Jánosi Gusztáv)

A műsort Igaz Ágnes Rozália tanárnő állította össze és az 5. osztályosok: Fésű Ella, Szűts Naomi, Kelemen Lili, Hermann Fanni, Kolompár Miranda, Pősze Kolos, Varga Izabella tolmácsolásában hallgathattuk meg 2022.szeptember 29-én.

A megemlélezés képei az iskola facebook oldalán találhatóak:

https://www.facebook.com/pilinszkyiskola

Igaz Ágnes Rozália