Természetjáró szakkör indul a 2021/2022-es tanévben

Természetjáró szakkör terve a 2021/2022-es tanévre

Szervezők: Révfalusiné Páczelt Gabriella, Szabó Patrik és Sebő Dániel

A tanév során nyolc alkalommal minden hónap (kivétel a december) valamelyik szombati napján kirándulás a jelentkezőkkel a következő helyszínekre. A részvétel anyagi költsége minimális (utazás és egyes helyszíneken belépőjegy ára)

 

2021. szeptember

Várpalotai körtúra: Thury-vár, Vár-völgy, Bátorkő vára, Fajdas-hegy

Program: a Thury-vár megtekintése után a Keleti-Bakony erdőrengetegében, magányos kőszirten álló Bátorkő várának maradványaihoz Várpalota felől a barlangokkal tűzdelt sziklafalakkal szegélyezett Vár-völgyön át jutunk. A szerény, de látványos romoktól a páratlan körpanorámát nyújtó, kopár tetejű Fajdas-hegy platójára megyünk, majd hangulatos, kilátásban gazdag ösvényen ereszkedünk vissza a völgybe és térünk vissza a városba.

A túra hossza: 14,5 km,

A túra időtartama: 4,5 óra

Szintkülönbség: 220 m fel, ugyanannyi le (Közepesen nehéz gyalogtúra jelzett turistautakon, ösvényeken, murvás szekérutakon. Útközben vízvételi lehetőség nincs.)

Várható költség: belépőjegy a várba (1300 Ft plusz az útiköltség)

 

2021. október

A Tihanyi-félsziget legszebb pontjain

Program: Az Ófaluból induló közepesen nehéz túra a Belső-tó érintésével kúszik fel a legfontosabb gejzírkúpokra, majd a Gejzírmezőn keresztül a félsziget nyugati részén lévő legmagasabb csúcsaira felkapaszkodva, végig pazar kilátást nyújtva a Külső-tó mellett ér vissza a faluba.

A túra hossza: 11,3 km

Időtartam: 4-5 óra, kényelmes tempóban

Szintkülönbség: 270 m fel, ugyanannyi le (Közepesen hosszú túra, kitűnően jelzett ösvényeken, néhol közepesen meredek emelkedőkkel, az út nagy részében árnyék nélkül. Vízvételi lehetőség nincs)

Várható költség: útiköltség

 

2021. november

Balatonfüred, Lóczy-barlang, Jókai-kilátó, Koloska-völgy

Program: a barlang megtekintése után irány a Balatonfüred feletti meseszép Tamás-hegy, ahol a parádés panorámájú Jókai-kilátóhoz megyünk, majd végig a magas sziklák által vigyázott Koloska-völgyön át térünk vissza a városba.

A túra hossza: 12,7 km.

Időtartam: 4,5 óra (a barlanggal együtt)

Szintkülönbség: 380 m fel, ugyanannyi le (Jól jelzett, kényelmes turistautakon vezető középnehéz kirándulás. A Jókai-kilátóhoz vezető rövid szakasz meglehetősen meredek, de jól járható. Vízvételi lehetőség a Koloska-forrásnál.)

Várható költség: belépőjegy a barlangba (600 Ft plusz az útiköltség)

 

2022. január

Balatonalmádi körtúra, Csere-hegyi kilátó, Óvári Messzelátó

Program: Káptalanfüredről indulunk a Köcsi-tó mellett haladva jutunk el a Csere-hegyi kilátóhoz majd az Öreghegy nevű városrészen nézzük meg az egykori Veszprém-Alsóörs vasútvonal emlékeit és jutunk el az Óvári Messzelátóhoz, ahonnan már a városba térünk vissza.

A túra hossza: 9,2 km.

Időtartam: 2,5 óra

Szintkülönbség: 302 m fel, 303 m le (Jól jelzett, kényelmes turistautakon vezető középnehéz kirándulás.)

Várható költség: útiköltség

 

2022. február

Eplényi körséta Holle anyó tanösvényén

Program: Az eplényi Bringaréna (télen Síaréna) környékén túrázunk, érintve az Ámoshegyi kilátót.

A túra hossza: 6,1 km.

Időtartam: 2 óra

Szintkülönbség: 252 m fel, 252 m le (Jól jelzett, kényelmes turistautakon vezető könnyű kirándulás.)

Várható költség: útiköltség

 

2022. március

Veszprém, Gulya-domb, Tekeres-völgy, Csatár-hegy

Program: A Séd völgyétől délre, az állatkert közelében emelkedő Gulya-domb kilátópontjait, tornyait végig látogatva, a Laczkó-forrást érintve tágas legelőkön át ereszkedünk le a látványos sziklák közt kanyargó Tekeres-völgybe. Az Ördögrágta-kő mellett térünk vissza a Séd-patakhoz és a Betekints-völgyön át sétálunk vissza.

A túra hossza: 14,5 km

A túra időtartama: 5 óra, hosszabb pihenők nélkül

Szintkülönbség: 80 m fel, ugyanannyi le. (Könnyű, de viszonylag hosszú gyalogtúra, különösebb emelkedők nélkül.)

Várható költség: útiköltség

 

2022. április

Szentgáli-kőlik, Szentgál (ötlet)

Overallos kalandtúra a fokozottan védett barlangban, felszerelést biztosítanak. Ár: 2800 Ft.

Amennyiben ez túl költséges akkor a szentgáli tiszafás megtekintése a Mayer-kilátóval.

 

2022. május

Csóri horgok, a Keleti-Bakony száraz szurdokvölgyei, szavannás fennsíkjai

Program: A Keleti-Bakony kevéssé ismert, de rendkívül látványos vidéke a Székesfehérvár és Várpalota közti Csór község feletti, dolomitsziklás domboldalak, árvalányhajas fennsíkok és az azokat tagoló száraz szurdokvölgyek alkotta tájegység. Jól jelzett turistautak kanyarognak az itt horgoknak nevezett völgyek alján, peremén, a szavannákat idéző füves fennsíkokon. A faluból kiindulva rövid, változatos, kilátásban gazdag körtúrán fedezzük fel a Bakony délkeleti nyúlványának legszebb pontjait.

A túra hossza: 11,4 km

A túra időtartama: 4 óra

Szintkülönbség: 220 m fel, ugyanannyi le (Könnyű kirándulás jól jelzett turistautakon, ösvényeken.)

Várható költség: útiköltség